W związku z przyjęciem w czerwcu 2024 roku Rozporządzenia o Odbudowie Przyrody (Nature Restoration Law, NRL) – najważniejszego aktu prawnego dotyczącego ochrony przyrody w Unii Europejskiej od czasu Dyrektywy Siedliskowej z 1992 roku – przygotowaliśmy kompleksowy raport, który ma pomóc państwom członkowskim w skutecznej implementacji tego przełomowego rozporządzenia.
Prawo o Odbudowie Przyrody stawia przed państwami członkowskimi ambitne cele: do 2030 roku należy odbudować 20% obszarów lądowych i 20% obszarów morskich, a wszystkie ekosystemy wymagające odbudowy mają zostać przywrócone do 2050 roku. Plany te obejmują różnorodne zasoby przyrodnicze: lądowe, morskie, przybrzeżne, słodkowodne, miejskie, rolnicze i leśne, a także populacje zapylaczy. Skuteczna realizacja tych zadań może znacząco poprawić stan zdegradowanych ekosystemów w Europie, pomóc w ochronie przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi oraz przyczynić się do walki z kryzysem i bioróżnorodności i klimatu.
Kluczowym elementem wdrożenia Prawa o Odbudowie Przyrody jest opracowanie przez państwa członkowskie Krajowych Planów Odbudowy Zasobów Przyrodniczych (KPOZP). Przygotowanie spójnych i ambitnych KPOZP jest kluczem do skutecznej implementacji Prawa o Odbudowie Przyrody.
Raport opracowany przez: Gabrielle Aubert (Instytut Europejskiej Polityki Środowiskowej — IEEP), z wkładem Evelyn Underwood (IEEP), Sabien Leemans (Biuro Polityki Europejskiej WWF), Sofie Ruysschaert (BirdLife Europe i Azja Centralna) oraz Ioannisa Agapakisa (ClientEarth). Dalsze doradztwo zapewnili Kaley Hart i Kenny Meganck (IEEP) oraz Sergiy Moroz (Europejskie Biuro Ochrony Środowiska), „Wytyczne i rekomendacje dla ambitnych Krajowych Planów Odbudowy Przyrody”, dostarcza praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania, opracowania i finalizacji tych planów. Obejmuje szczegółowe wyjaśnienia prawnych wymagań oraz rekomendacje, które pomogą w tworzeniu spójnych i ambitnych planów, niezbędnych do osiągnięcia celów rozporządzenia. Polskie tłumaczenie zostało opracowane na zlecenie Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Raport został stworzony z myślą o wsparciu zarówno władz państw członkowskich, jak i organizacji społecznych oraz wszystkich interesariuszy zaangażowanych w proces planowania. Zachęcamy do pobrania i zapoznania się z pełnym dokumentem, aby wspólnie odbudować przyrodę. #RestoreNature
📥 Pobierz raport i dowiedz się więcej o kluczowych krokach w opracowywaniu KPOZP.